TŘETÍ DÍL O SERVISU LYŽÍ A SNOWBOARDŮ – ošetření skluznice voskem

Přinášíme třetí díl seriálu o servisu lyží a snowboardů, kde se budeme zabývat ošetřením skluznice voskem. Pro dosažení optimálních podmínek skluzu, je nutné skluznici napustit vhodným typem vosku.

Na základní napuštění používáme tréningové vosky, které jsou cenově přijatelné a teprve po důkladném zažehlení, stržení škrabkou a vykartáčování nanášíme další vosky vyšších řad a kvalit vhodné na konkrétní teplotu a typ sněhu. Po zchladnutí opět strhneme plastovou škrabkou přebytečný vosk a poté kartáčem doleštíme, čímž zároveň obnovíme kresbu struktury skluznice.

Je důležité používat žehličku, která je teplotně nastavitelná na lyžařské vosky, jinak může dojít k přepálení a tím i znehodnocení vosku, v horším případě i poškození skluznice.

Je také možno použít za studena aplikovatelné voskové emulze, které vylepší skluz lyže, kdy na suchou, nejlépe v pokojové teplotě ohřátou lyži naneseme pomocí aplikátoru souvislou vrstvičku a po zaschnutí (několik minut) skluznici přeleštíme, buď plstěným nástrojem (který bývá součástí nádobky s emulzí), nebo flanelovým hadříkem. Tento způsob je sice rychlejší a snadnější, ale zdaleka nevydrží tak dlouho, jako klasické zažehlení vosku.